Scopul Smart Goals pentru a ajuta liderii să obțină succes cu ușurință

 • John Carter
 • 0
 • 2964
 • 390

Recent, am scris despre modul în care puteți face obiectivele SMART pentru dvs. și ați explicat de ce “De ce” a fost piesa lipsă a formulei țintă SMART. În acest articol, vă voi face pașii de utilizare a obiectivelor SMART pentru a-ți atinge obiectivele ca lider al unei echipe de oameni și vă va oferi un șablon de obiective SMART pe care îl puteți utiliza pentru a vă asigura că obiectivele dvs. sunt atinse.

Cuprins

 1. Cum să utilizați obiectivele SMART ca lider
 2. Scopul obiectivului SMART al unui lider
 3. rezumat
 4. Mai multe resurse despre setarea și atingerea obiectivelor

Cum să utilizați obiectivele SMART ca lider

Spre deosebire de utilizarea obiectivelor SMART pentru obiectivele dvs. individuale, scrierea obiectivelor SMART ca lider necesită ceea ce se numește “cumpara” de către echipa dvs..

Adesea, un lider are o serie de obiective pe care doresc să le atingă, au acele obiective clare în mintea lor, dar nu reușesc să-și atingă obiectivele pentru că nu reușesc să-și comunice acele obiective într-un mod care îi motivează echipa.

Fără cumpărăturile echipei, aceste obiective nu vor fi realizate indiferent de cât de inteligente sunt acestea sau de modul în care sunt motivative pentru lider.

Ca lider, iată ce puteți face pentru a vă asigura că obiectivele dvs. sunt atinse.

1. Asigurați-vă obiectivele cât mai simple și mai clare posibil.

Acum câțiva ani am făcut niște lucrări pentru o companie de mașini mari. Obiectivul companiei pentru acest an era să vândă șapte milioane de automobile și să devină al șaptelea cel mai mare producător auto din lume. Acest obiectiv a fost comunicat tuturor angajaților companiei, astfel încât fiecare angajat să fie absolut clar în ce mod eforturile lor ar contribui la realizarea acestui obiectiv.

De la fabricile de producție din întreaga lume până la departamentele de achiziție, finanțe, vânzări și marketing; fiecare departament a cumpărat în acest scop, deoarece liderii din cadrul companiei au comunicat obiectivul astfel încât toată lumea să înțeleagă exact ceea ce li sa cerut și exact ce scop a fost.

Pe fiecare zid al departamentului erau două numere mari- “7/7”. Acest lucru a însemnat un memento zilnic pentru toți cei din companie că obiectivul lor pentru anul a fost de a construi 7 milioane de automobile și a deveni al șaptelea cel mai mare producător din lume. Ei și-au atins scopul.

Indiferent dacă sunteți un lider al unei corporații mari, multinaționale sau al CEO-ului unui mic start-up cu cinci angajați, trebuie să vă asigurați că obiectivul pe care l-ați stabilit pentru poporul dvs. este clar clar și să fiți concreți cu privire la modul în care contribuția acestora la realizarea acest obiectiv contează cu adevărat.

O greșeală clasică pe care o văd adesea este situația în care fiecare departament are obiective diferite și nici unul dintre aceste obiective nu reflectă în mod clar obiectivul general al companiei pentru acest an.

Un exemplu în acest sens este cazul în care departamentul HR are ca scop reducerea cifrei de afaceri a personalului sub 20%, iar departamentul de vânzări are ca obiectiv creșterea vânzărilor cu 15%. Pe cont propriu, aceste obiective nu comunică personalului modul în care eforturile lor vor contribui la atingerea obiectivului general al companiei pentru acest an. Acestea ar putea fi clare, dar nu au nicio legătură evidentă cu obiectivul general al companiei.

2. Începeți cu obiectivul general

În loc să stabiliți obiective individuale la nivel de departament, începeți prin a vă asigura că toată lumea este clară cu privire la scopul general al echipei sau al companiei pentru anul respectiv. Să presupunem că obiectivul general al companiei este de a atinge o cotă de piață de 5%. Acest obiectiv va fi comunicat tuturor membrilor echipei din toate departamentele. reclamă

Odata ce toata lumea este clara in legatura cu scopul, urmatorul pas este sa obtina fiecare membru sau departament al echipei sa afiseze cum vor contribui la atingerea acestui scop.

Departamentul dvs. de resurse umane ar putea spune “prin menținerea cifrei de afaceri a personalului sub 20%, vom reduce perturbările cauzate de nevoia de a instrui personal nou și de a ne ajuta să menținem coerența pe tot parcursul anului.”

3. The “eu cu ce ma aleg?” principiu

Indiferent dacă ne place sau nu, oamenii se vor uita întotdeauna la o nouă inițiativă din perspectiva “eu cu ce ma aleg?” Deși am putea să credem că echipa noastră și oamenii din jurul nostru sunt motivați de un alt scop moral mai înalt, reacția umană naturală este întotdeauna implicită “eu cu ce ma aleg?”

De exemplu, echipa dvs. ar putea fi motivată de un scop moral, sănătatea și bunăstarea clienților dvs.; dar motivația pentru personalul dvs. este modul de a face bine pentru alții să îi facă să se simtă și acesta este încă un motiv personal, mai degrabă decât un scop moral superior.

Trebuie să luați în considerare motivația echipei dvs. Unii membri ai echipei tale vor fi motivați de bani, alții de oportunitatea de a fi promovați și alții de modul în care obiectivul va afecta echilibrul lor profesional / viața. Toate aceste motive trebuie abordate în modul în care vă exprimați obiectivul echipei dvs..

Odată ce acceptați acest lucru atunci când este vorba de descrierea specificului obiectivului, îl puteți încadra într-un mod care vă motivează echipa. De exemplu, în cazul în care echipa dvs. este motivată de oportunitatea de a fi promovat, atunci vă recomandați să vă exprimați echipa în mod special prin atingerea acestui obiectiv, își vor îmbunătăți obiectivele de carieră.

4. Comunicați frecvent obiectivele

Odată ce ați explicat obiectivul clar și specific, trebuie să continuați să exprimați obiectivul echipei dvs..

Adesea văd un ansamblu de activitate în jurul perioadei anuale de planificare a afacerii și odată ce a fost obținută acceptarea obiectivului sau a obiectivului, nu există o comunicare mai mică sau deloc despre obiectiv. Toți se reîntorc la munca lor zilnică și, foarte curând, toate gândurile și motivațiile pentru atingerea scopului sunt uitate.

Responsabilitatea unui lider față de obiectiv este întărirea continuă a scopului țelului și a motivației către echipă ca întreg. Încercați să reamintiți tuturor membrilor echipei dvs. în fiecare săptămână despre obiectiv. Oferiți în mod regulat feedback echipei dvs. despre modul în care acestea progresează spre atingerea obiectivului și le reamintesc de ce ating obiectivele.

De fiecare dată când Tim Cook este intervievat sau dă o vorbă, el mereu afirmă că scopul Apple este de a face produse excelente. Știți că fiecare departament din Apple trăiește acest scop. Fiecare angajat se concentrează pe realizarea de produse excelente. Ca lider, exemplul lui Tim Cook este un exemplu foarte bun de urmat. Menționați obiectivul sau scopul, orice șansă aveți.

5. Stabiliți reperele

După cum se vede evident, văd foarte puține companii și lideri care creează niște repere clare și specifice în jurul obiectivelor lor.

Cele mai multe goluri sunt împărțite în sferturi și ca un sfert se apropie de sfârșit, liderii într-o organizație se află în panică, pentru că nu sunt pe cale să-și atingă reperul trimestrial. Acest lucru este cauzat de faptul că nu se menține un accent pe ceea ce este scopul prin comunicarea regulată. reclamă

În schimb, rupeți obiectivul în repere săptămânale și lunare. Amintiți-vă echipei dvs. în fiecare zi, dacă este necesar, de ceea ce doriți să atingeți în această săptămână și lună, astfel încât să se închidă un sfert, veți fi foarte clar ce trebuie făcut pentru a vă asigura că ați atins obiectivul general.

6. Motivați în mod regulat membrii echipei

Când eram un vânzător de mașini tineri, managerul nostru de vânzări avea în biroul său o tablă mare. Pe această tablă a fost ținta lunară a echipei, ținta trimestrului și ținta anuală. Fiecare vânzări curente ale vânzătorului, atât săptămânal, lunar, cât și anual, se aflau și pe tabla respectivă.

În fiecare dimineață, am avut o întâlnire de cincisprezece minute pentru a discuta despre vânzările pe care ne-am așteptat în acea zi și despre cea mai bună abordare pentru a obține vânzarea. Managerul de vânzări sa concentrat întotdeauna pe situația actuală și ne-a amintit întotdeauna de locul unde eram și de ce am făcut-o. În cei doi ani, am fost membru al acestei echipe; am rupt toate înregistrările de vânzări ale companiei și am fost cea mai bună echipă de vânzări din grup.

Acest lucru se rezuma la claritatea obiectivelor noastre și a mementourilor zilnice ale locului unde eram și unde trebuia să fim. De fiecare dată când am vizitat biroul managerilor de vânzări, mi-au fost reamintite obiectivele, obiectivele echipei noastre și ceea ce trebuia făcut pentru a ne atinge obiectivele. A fost un mare stimulent.

Când a venit motivarea echipei noastre, managerul nostru de vânzări știa exact ce a motivat fiecare membru al echipei. Agentul nostru de vânzări de vârf, Claire, a fost motivat de bani, iar managerul nostru de vânzări a stimulat-o oferindu-i un bonus dacă a vândut mai multe mașini în această lună decât în ​​luna precedentă. Pentru mine, am fost motivat de mașina pe care am condus-o.

Managerul de vânzări mi-ar stimula de multe ori, permițându-mi să folosesc o mașină "specială" pentru un weekend, dacă mi-am bătut ținta. Îmi amintesc încă de lucru extrem de greu să-mi bată țintă o lună, ca să pot folosi un Range Rover Vogue SE pentru a merge la Campionatul britanic de raliuri în acea lună. Inutil să spun că mi-am bătut ținta și m-am bucurat de trei zile de mers în jurul valorii de peisajul galeză într-un SUV luxos.

Citiți Următorul

15 Obiective personale pentru muncă pentru a vă face să ieșiți de la colegii dumneavoastră
Cum să setați obiectivul SMART pentru a face schimbări de durată în viață
Cum să utilizați obiectivul SMART pentru a deveni foarte reușit în viață
Derulați în jos pentru a continua să citiți articolul

În calitate de lider, este responsabilitatea dvs. să știți ce motivează fiecare membru al echipei dvs. și folosind acest lucru pentru a-și menține concentrarea și motivația asupra obiectivului.

7. Fiți transparenți

Unul dintre motivele cele mai frecvente pentru care obiectivele nu sunt atinse este cauzat de lipsa de transparență. Cu cât este mai mare compania, cu atât este mai mare tentația de compartimentare a informațiilor între departamente.

Adesea liderii cred că echipa de finanțe nu are nevoie să cunoască ținta de vânzări, iar echipele de vânzări nu trebuie să știe despre obiectivele de afaceri ale personalului HR. Când împărțiți aceste obiective, pierdeți transparența și puteți deteriora capacitatea echipelor de a lucra împreună pentru a-și atinge obiectivele.

Dacă managerul de marketing și managerul de resurse umane și-au cunoscut obiectivele, este mult mai probabil să lucreze împreună pentru a-și îndeplini obiectivele reciproce. Managerul de marketing va lucra din greu pentru a-și menține echipa motivată și mai puțin probabil să plece. De asemenea, departamentul resurse umane va face tot ce poate pentru a ajuta departamentul de marketing să-și atingă obiectivele.

8. Creați o carte anuală de obiective

Atunci când creăm obiective personale, cel mai bun sfat este să ne scriem obiectivele. O modalitate excelentă de a vă asigura că echipa dvs. își cumpără obiectivele și să vă asigurați că există transparență completă este să scrieți o carte anuală de obiective.

Această carte prezintă obiectivele pe care le aveți pentru compania dvs., de ce le atingeți și ce se va întâmpla atunci când o realizați. De asemenea, veți detalia modul în care fiecare departament din compania dvs. poate contribui la atingerea acestor obiective și care sunt obiectivele acestora pentru anul respectiv. reclamă

Această carte este oferită tuturor angajaților, astfel încât acestea să fie clare cu privire la ceea ce doriți să realizați, de ce și cum fiecare departament din cadrul organizației poate contribui la atingerea acestui obiectiv.

Această carte va crea transparență între toate departamentele și va elimina orice dificultăți cauzate de compartmentalizarea în cadrul organizației dvs..

Crearea cărții de țintă anuale poate fi mai multă muncă pentru dvs., în calitate de lider, dar beneficiile în ceea ce privește buy-in-ul și transparența vor fi mai mult decât recompensarea eforturilor dvs..

9. Oferiți feedback periodic cu privire la realizarea obiectivelor

În calitate de lider, sunteți responsabil de comunicarea obiectivului. Dar această responsabilitate nu se termină după ce ați comunicat-o.

Răspunderea dvs. este să reamintiți în mod consecvent echipei dvs. obiectivul și să oferiți un feedback constant cu privire la modul în care fiecare membru al echipei dvs. efectuează și cum contribuie la realizarea obiectivului.

10. Filtrează-ți deciziile

Filtrați-vă deciziile prin prisma modului în care decizia dvs. vă va ajuta cel mai bine să vă atingeți obiectivele. O modalitate de a ține atât pe tine cât și pe echipa ta răspunzătoare pentru obiectivele tale este să conduci orice decizie prin prisma obiectivelor tale.

Înainte de a lua orice decizie, întrebați-vă pe dumneavoastră și pe echipa dvs. cum va ajuta această decizie în atingerea obiectivului. Utilizați întrebări, cum ar fi “care ar fi cel mai bun mod de a atinge obiectivul? De exemplu, dacă unul dintre obiectivele dvs. este acela de a reduce costurile, dar computerul designerului dvs. urmează să fie înlocuit, adresați-vă întrebarea “am putea obține încă șase luni din acest computer?”

Adesea, urmărim orbește convenția pentru că a fost întotdeauna făcută în acest fel, înlocuind computerul la fiecare doi ani, totuși ar putea fi posibil să scoatem un alt an de utilizare din calculator fără a întrerupe productivitatea.

Cu toate acestea, dacă obiectivul este de a crește productivitatea echipei dvs., probabil că aveți un computer mai rapid vă poate ajuta să accelerați procesul de proiectare și, astfel, să vă îmbunătățiți productivitatea echipei de design.

Încadrarea în luarea deciziilor prin prisma modului în care vă puteți atinge cel mai bine obiectivele vă ajută să vă concentrați asupra obiectivelor și atunci când implicați echipa în procesul de luare a deciziilor și înțeleg că decizia trebuie să răspundă cel mai bine realizării obiectivului, mențineți buy-in-ul de către echipa dvs..

Scopul obiectivului SMART al unui lider

Pentru a vă ajuta să utilizați obiectivele SMART mai eficient, iată un ghid pas cu pas al unui șablon de țintă SMART:

1. Fii specific cu privire la scopul tău

Asigurați-vă că toți membrii echipei dvs. sunt clare cu privire la ceea ce doriți să obțineți. reclamă

Comunicați obiectivul într-un limbaj cât mai simplu posibil (fără cuvinte latinate sau vagi) și asigurați-vă că toată lumea, indiferent de poziția în cadrul echipei sau al organizației dvs., înțelege clar ce doriți să obțineți.

2. Asigurați-vă că fiecare membru al echipei dvs. este clar cu privire la contribuția la atingerea obiectivului și la modul în care acesta va fi măsurat

Odată ce v-ați comunicat obiectivul echipei dvs., organizați o întâlnire pentru a explica fiecărui membru al echipei dvs. modul în care va fi măsurat contribuția. De asemenea, trebuie să fie clar despre etapele pe care le veți monitoriza. Asigurați-vă că echipa dvs. acceptă și înțelege modul în care vor fi măsurate performanțele.

3. Fii foarte clar despre ceea ce va fi responsabil pentru fiecare membru al echipei.

Fiecare membru al echipei dvs. trebuie să-și asume responsabilitatea pentru o parte a scopului. Ar trebui să aibă un plan de acțiune clar.

Indiferent dacă solicită stagiarului să monitorizeze progresele înregistrate în etapele de realizare a etapelor sau dacă designerul dvs. principal este responsabil pentru asigurarea finalizării la timp a operelor de arhitectură pentru proiectarea produsului. Fiecare membru individual al echipei dvs. trebuie să fie responsabil pentru ceva care să asigure cumpărarea de către toți.

4. Asigurați-vă că toată lumea consideră că obiectivul este realist

Dacă aveți un istoric de eșec în atingerea obiectivelor dvs., atunci trebuie să comunicați echipei dvs. că de această dată nu va fi eșec. Toată lumea trebuie să ajungă în spatele obiectivului și toată lumea trebuie să știe că, cu efort, perseverență și muncă grea, obiectivul poate fi atins.

Toate obiectivele trebuie să provoace, dar trebuie să fie și realiste. Dacă echipa dvs. nu crede că obiectivul poate fi atins, nu veți obține efortul necesar pentru atingerea obiectivului dvs. din partea echipei. În calitate de lider, trebuie să arătați echipei dvs. că poate fi atins.

5. Faceți termenul limpede clar

Scopul trebuie să fie legat de timp. Când vă așteptați ca obiectivul să fie atins, trebuie clarificat. Termenele limită pentru obiectivele dvs. și atingerea eventuală a obiectivului trebuie comunicate tuturor membrilor echipei.

Comentariile și mementourile consistente ar trebui să devină parte a obiceiului zilnic. Acest accent este un element cheie în atingerea celor mai dificile obiective.

BONUS: Obțineți buy-in de la toată echipa dvs., apelând la motivatorii membrilor echipei dvs. individuale

Ca lider, trebuie să înțelegeți ce motivează membrii echipei. Asigurați-vă că modul în care comunicați obiectivul dvs. este într-un mod care determină punctele individuale de motivare ale membrilor echipei dvs..

Amintiți-vă că oamenii sunt diferite. Unii sunt motivați de bani, alții sunt motivați de dorința de a face lumea un loc mai bun. Înțelegeți acești motivatori și asigurați-vă că, atunci când comunicați cu echipa dvs., vă împingeți butoanele de motivare.

rezumat

În calitate de lider, responsabilitatea dvs. este să vă asigurați că obiectivele dvs. sunt comunicate în mod clar echipei dvs. (Specific) și vă oferiți în mod regulat feedback cu privire la performanță și realizări (Măsurat). Fiecare membru al echipei trebuie să fie clar care sunt responsabilitățile pentru atingerea obiectivelor (Justificabil) și ar trebui să înțeleagă cum vor fi atinse obiectivele (Realist) și de când (Contra cronometru).

Dar nu se oprește acolo. Liderii buni înțeleg ce anume îi motivează echipa și folosesc asta pentru a obține buy-in de la toți membrii echipei pentru a atinge obiectivul. Motivația consecventă a liderului contribuie la menținerea atenției, a energiei și a entuziasmului pentru atingerea obiectivelor.

În același timp, pentru a evita compartmentalizarea, asigurarea transparenței cu privire la toate obiectivele organizației va încuraja diversele echipe să colaboreze pentru atingerea obiectivelor.

Mai multe resurse despre setarea și atingerea obiectivelor

 • Cum setarea obiectivului SMART face schimbări de durată în viața ta
 • Cum să utilizați obiectivul SMART pentru a deveni foarte reușit în viață
 • Cum setarea obiectivelor personale vă face un câștigător mai mare
 • 15 Obiective personale pentru muncă pentru a vă face să ieșiți de la colegii dumneavoastră

Credite foto recomandate: Pexels prin pexels.com
Nimeni nu a comentat acest articol încă.

Ajutor, sfaturi și recomandări care pot îmbunătăți toate aspectele vieții tale.
O sursă uriașă de cunoștințe practice privind îmbunătățirea sănătății, găsirea fericirii, îmbunătățirea performanțelor unei persoane, rezolvarea problemelor din viața personală și multe altele.